ŞENTÜRKLER - KİA PLAZA

TARİHÇE

Temelini baba Ömer Şentürk'ün 1950'li yıllarda attığı, bugüne şirketler topluluğu olarak gelen yapı, istikrarlı bir çalışmanın ürünü...Kararla, ısrarla, inançla ortaya konan performansla, bütün ekonomik çalkantılara rağmen başarıyla bugüne kadar gelindi.
 
Baba Ömer Şentürk, Trabzon'un Of ilçesine bağlı köyleri Bölümlü'ye yakın beldede perakende kumaş ticaretiyle bir dönem meşgul oldu, daha sonra uzun yıllar yine belde ile Trabzon arasında yolcu taşımacılığı yaptı. Sami Şentürk de baba Ömer Şentürk'le uzun bir dönem birlikte çalıştı. Of ilçesinde ortaokul ve lise tahsilini yaparken bile özellikle tatillerde baba Ömer Şentürk'le çalışan Sami Şentürk, bu yıllarda Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü gece bölümünü gündüzleri çalışarak bitirdi.
 
BABA MESLEĞİ
 
Sami Şentürk öğretmenlik yapmaya fırsat kalmadan baba mesleğini bir dönem daha devam ettirdi. Kısa dönem askerlik dönüşü ise arabalarını satıp bir aile dostuyla birlikte 1981 yılında Bursa'da marangoz ve sanayi makineleri satışı ile ticarete başladılar.
 
1987 yılında Öz Şentürkler Makine Sanayi ve Ticaret AŞ'yi kurdular ve bu yıllarda lise tahsilini yapan Mehmet Şentürk'ün de okulunu bitirmesi ortak bir güce dönüştü. Taşımacılıktan kalan araç sevdası Sami Şentürk ile Mehmet Şentürk'ü otomotivden koparamadı ve 1992 yılında yine Ulu Cadde'deki iş yerlerinin karşısında IVECO kamyon ve Peugeot minibüs satışına başladılar.


 
BAYİLİKLERE DOĞRU
 
1993 yılında yine aynı yerde Hyundai bayiliğini alarak bir adım öne çıktılar. Sonrasında müşteri beklentileri Şentürk Kardeşleri, Yalova Yolu'na taşıdı ve onlara burada bir plaza kurmaya götürdü. Bu plazada ikinci kata araç çıkararak bir ilki gerçekleştirdiler. 10 yıl sonra da BUTTİM karşısındaki kendi mülkleri olan plazayı inşa ettiler.
 
Yapı büyüyüp gelişmeyi sürdürünce Mehmet Şentürk, ağırlığını otomotiv iş koluna verdi. Sempatik yapısıyla müşterileri ile dostluk ilişkisi kurarak, uzun yıllar başarılı satışlara imza attı. 5 yıl üst üste Türkiye birinciliği kazandı. Otomotivde yakalanan bu ivme ve başarı, 1999 yılında Ford bayiliğini getirdi. Artık Şentürkler'in birinci işi otomotiv olmuştu.
 
İZMİR YOLU'NDA PLAZA
 
İzmir yolunda inşa ettikleri plazada kendilerine destek olan, bugün dostluğa dönüşen müşteri kitlesine şükran ve minnetlerini sunan Şentürk Kardeşler'in esnaf kültürü ile yaptıkları ticaret, meyvelerini vermeye devam etti. 2002 yılında Kia, arkasından Isuzu bayilikleri geldi. Araç satışı sigortacılığı da beraberinde getirdi ve Şentürkler Sigortacılık AŞ kuruldu.
 
Ardından sırasıyla Ford Cargo ağır taşıt, Karsan, Hyundai Kamyonet ve Hyundai (Binek oto üzerine ikinci), Suzuki ve Citroen bayilikleri birbirini izledi. Bu uzun soluklu yürüyüşte her bayilik güveni, güven de başarıyı getirdi beraberinde. Her birimde kalite ayrıca belgelenirken, ulusal ve uluslararası çapta alınan ödüller, aynı gururun yaşanmasına neden oldu.
 
Tüm bunların yanı sıra potansiyel ve şehir yapısı itibariyle büyüyen Bursa, Şentürkler'i farklı sektörlerde faaliyet göstermeye zorluyordu. İnşaat sektöründeki faaliyetler, 1990 yılında deneme mahiyetinde başlasa da 2005 yılında aktif olarak yeniden şekillendi. Bugün, Şentürkler Mühendislik ve İnşaat AŞ, taahhüt, yap-sat ve altyapı gibi iş kollarında kendini gösteren bir firma kimliğini kazandı. 2000 yılında faaliyete geçen Taş Ocağı ve İş Makineleri Grubu da Şentürkler Mühendislik ve İnşaat AŞ'nin en büyük destekçisi ve bu yöndeki gücünü ortaya koymasına yardımcı oldu.
 
BURSA İLE BÜYÜDÜ
 
Madencilik ve taş ocağının yanı sıra mermer ve kum ocağı sahalarındaki faaliyetleri daha başlangıç aşamasında olan Şentürkler, yine 2005 yılında tekstil sektörüne, ev tekstili üretimi ile girdi ve Teknik Dokuma AŞ firması hayata geçirildi. Pazarlama kısmını da Emateks firmasıyla birlikte faaliyete geçirmesini bildiler.
 
Sonrasında Şentürkler Otomotiv AŞ bünyesinde "Rent a car" ve "Turizm" iş kollarında faaliyete geçildi. Filo ve günlük kiralamada Bursa'nın en büyük araç parkuruna sahip olan Şentürkler, turizm sektöründeki hizmetlerini Setur ve Iata acenteliği ile profesyonel bir düzeye taşıdı.
 
İNANÇ VE KARARLILIK
 
Özetle; gayret, inanç ve kararlılıkla sürdürülen çalışmalardan her zaman pozitif sonuç alan ve bugünlere gelen Şentürkler'in tarihinde "durmak" kelimesi hiçbir zaman yer almadı. En kıymetli varlığın zaman ve inanç olduğu bilinci, hep zihinlerde yerini aldı ve uygulamaya yansıtıldı.
 
Aynı enerjiyi tüm gruba da aşılayan Sami ve Mehmet Şentürk, omuz omuza yürüdükleri bu yolda, şimdi yeni proje ve atılımların planını yapıyor.